środa, 30 kwietnia 2014

Czyszczenie basenów kapielowych

Do mechanicznego czyszczenia osadów i zabrudzeń osiadłych na dnie basenu używa się odkurzaczy basenowych. Taki odkurzacz składa się z węża, którego końcówkę instaluje się w miejscu zasysania wody do filtra (zazwyczaj podłącza się ja przez skimmer), oraz szczotki na długim, teleskopowym kiju. Odrywany z dna basenu osad dostaje się od razu do filtra, po zabiegu "odkurzania" baseny należy przepłukać filtr. Czynność ta powinna być powtarzana systematycznie, a o jej częstotliwości decyduje rodzaj basenu, oraz (w przypadku basenów ogrodowych) sposób ich przykrywania oraz znajdujące się w okolicy rośliny. 


Na końcu teleskopowego kija może być zamontowana dowolna szczotka czyszcząca, różne końcówki, charakteryzują się odpowiednim obiegiem zasysanej wody wokół samej szczotki, dzięki czemu mamy możliwość dostosowania ich i do rodzaju dna basenu i do rodzaju zabrudzeń najczęściej do niego wpadających. 

Na ten sam kij, zamontowana może być również siatka, do odławiania liści, lub innych większych zanieczyszczeń, które dostały się do basenu.


Alternatywą dla tradycyjnego ręcznego czyszczenia basenu są automatyczne odkurzacze basenowe. Urządzenie wstawia się do basenu i ono samo poruszając się po dnie czyści osady. Niektóre wersje wyposażone są w pilota, inne dają się programować dopasowując swoją ścieżkę poruszania do kształtu basenu.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.