wtorek, 15 kwietnia 2014

Prywatne baseny kąpielowe

Własny basen to ogromna przyjemność. Pobudza do aktywnego wypoczynku w wolnym czasie, jest miejscem, w którym można się zrelaksować, czasem azylem, sposobem na dobrą kondycję i zdrowie do późnych lat. Jest też elementem znacznie podnoszącym wartość nieruchomości, co trzeba również brać pod uwagę, przy planowaniu budowy basenu kąpielowego lub własnego SPA.Baseny prywatne...

...to zazwyczaj dwa rodzaje basenów: ogrodowe, oraz baseny w domach. Z uwagi na polski klimat inwestorzy jednak częściej decydują się na baseny kryte, budowane a domu, już na etapie projektowania go, albo dobudowywane w ramach jego rozbudowy. Firma TWS Wojciech Świta realizuje również projekty architektoniczne (z nadzorami budowlanymi) dzięki czemu świadczymy usługę kompleksowo. 

Budowa basenu wymaga dwóch projektów. Z jednej strony projektu architektonicznego dla rozbudowy budynku, z drugiej strony projektu technologii basenowej, na który składa się nie tylko projekt samej niecki basenu, ale również całego jej osprzętowienia aparaturą do tworzenia, niezbędnego w basenie obiegu wody i jej oczyszczania. 

W zasadzie baseny buduje się w dwóch podstawowych technologiach - technologii z rynną przelewową (lustro wody jest wówczas na poziomie posadzki) oraz technologii skimmerowej (lustro wody znajduje się poniżej poziomu brzegu basenu, a woda do filtrów odprowadzana jest przez zlokalizowany w ścianie basenu skimmer. Obie te technologie opiszemy jeszcze w kolejnych postach. Obie one maja swoje plusy i minusy, przy podejmowaniu decyzji o wyborze danej technologii najważniejsze jest przeanalizowanie możliwości przestrzennych obiektu, oraz budżetu inwestora.


Już na etapie planowani budowy basenu warto zastanowić się chwile nad sposobem utrzymania higieny wody w budowanym basenie. Dozowanie środków dezynfekcyjnych może odbywać się ręcznie lub automatycznie, ale zainstalowanie automatyki do dozowania chemii basenowej wymaga odpowiedniej ilości miejsca w tzw.  zapleczu basenu. 

Co do samej dezynfekcji, tez jest wybór. Wodę w basenie można dezynfekować za pomocą chloru (to najczęściej wybierane rozwiązanie), ale tez za pomocą aktywnego tlenu (co jest doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników o bardzo wrażliwej skórze, uczulonych) oraz za pomocą bromu.
O samej dezynfekcji wody niebawem w kolejnym poście. W przypadku basenów z chemia pielęgnacyjną dozowaną ręcznie, wybór środka dezynfekującego może zostać dokonany, nawet po wybudowaniu obiektu, ale w przypadku decyzji o zainstalowaniu automatycznej aparatury do dozowania chemii do basenów, warto jest podjąć ta decyzję na etapie projektowania i budowy.Każdy basen wymaga zaplecza. Czy to basen w domu, czy dobudowanym pawilonie, czy tez basen ogrodowy - każdy profesjonalny basen wymaga zaplecza. Zaplecze basenu to miejsce w którym mieści się filtr, pompa i najważniejsze zawory. W pomieszczeniu tym zazwyczaj również przechowuje się środki do pielęgnacji wody, ale również (zwłaszcza w przypadku basenów ogrodowych ważne!) odkurzacz do czyszczenia dna basenu, siatki do wyławiania z basenu drobnych śmieci, liści, czy nieszczęśliwych żab.

W przypadku basenów ogrodowych warto tez od razu przemyśleć kwestię przykrywania basenu na noc, czy będzie to folia solaryczna, czy roleta typu żaluzja, czy może coś z większym rozmachem, czyli zadaszenie kubaturowe, tworzące swego rodzaju rozsuwany pawilon nad basenem, co umożliwia korzystanie z niego również w czasie niepogody. O każdym z tych trzech rodzajów przykryć będą osobne posty.
Namawiamy do zapisania się na nasz newsletter, by otrzymywać posty bezpośrednio na do skrzynki mailowej.

Jak widać decyzja o budowie basenu kąpielowego powinna zostać poprzedzona spokojnym rozważnym namysłem, oraz najlepiej rozmową ze specjalistą w tej branży. Warto się dobrze zastanowić, kiedy kupuje się coś raz, by służyło nam na wiele, wiele lat. Dlatego powstał pomysł założenia bloga TWS-baseny, gdzie nasza firma będzie systematycznie poruszała kolejne tematy związane z wiedzą o basenach kąpielowych i SPA, wiedzą niezbędną każdemu inwestorowi, planującemu budowę takiego obiektu, małego, czy dużego, prywatnego, czy publicznego. Blog został założony z myślą o naszych klientach, ponieważ od samego początku inwestujemy w relacje dobrej świadomej współpracy,  która owocuje zadowoleniem naszych klientów i ich szczerymi rekomendacjami.

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebook'u 


redakcja bloga TWS-baseny.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.